עיצוב אתרים - 7 הטרנדים הבולטים לשנת 2014

הקיץ בעיצומו – וזה הזמן, ארבעה חודשים לפני ששנת 2014 מסתיימת, לבחון את שבעת הטרנדים הבולטים של השנה, את השפעתם על עולם עיצוב האתרים ואת המגמות הצפויות להישאר אתנו גם בשנת 2015.

העיצוב השטוח (Flat Design) - מהטרנדים הבולטים של השנה. מה שהגיח לאוויר העולם בשנת 2013 הלך וצבר תאוצה בשנת 2014, כשהקו המנחה הוא פשטות, פשטות, פשטות. חברות מכל הגדלים ומכל הסוגים עברו לעיצובים ואלמנטים פשוטים יותר, דו-ממדים, שטוחים וללא הצללות – כדי לשפר את חוויית המשתמש ואת הנגישות מכל המכשירים.

גלילה אין-סופית (Endless Scrolling) – מגמהעיצובית זו משפיעה לא רק על נראות האתר אלא על כל חוויית הגלישה. על פי גישה זו נוח יותר לגלול מאשר להקליק, ועל כן האתר לא יהיה מורכב מהרבה דפי תוכן, אלא מדף אחד מרכזי שבו יופיע כל המידע. בגלילה אין-סופית לא מדובר על דפים ארוכים מלאי תוכן כמו שמקובל היה להכין בעבר, אלא על טכנולוגיית עיצוב המאפשרת לתוכן להיות מסודר ומעוצב בצורה נוחה לקריאה ולעיכול.

סרטוני רקע תמונות – out, סרטונים – in. טרנד שהולך וצובר תאוצה בעולם הוא השימוש בסרטונים. והאמת, אפשר להבין – אין כמו סרטון וידאו יפה שממלא את כל המסך באתר ומאפשר לקהל היעד מבט אל תוך העסק. שימוש נכון בסרטונים מאפשר לכל אתר לבלוט ולספק חוויית משתמש מהנה ומעמיקה יותר.

אנימציות גלילה אינטראקטיביות (Scroll Activated Animations) – טרנד זה הופך את האתר ל'משחק' של הגולש – הגולש משפיע על מה שקורה על המסך, וכל גלילה שלו משנה את המידע המוצג: הגרפים משתנים, התמונה מתחלפת בתמונות אחרות וכיו"ב. היתרון באנימציות גלילה הוא שהאתר 'מתעורר לחיים' בכל פעם מחדש, והגולש מרגיש שיש קשר אמיתי בינו לבין האתר.

התמקדות במובייל - אם יש טרנד שהפך לסטטוס קוו, זהו הטרנד. בעוד שבעבר ההתמקדות הייתה בפיתוח אתרים המיועדים למחשב השולחני (ורק אחר כך בהתאמתם למובייל), היום המגמה היא הפוכה - אנו רואים הרבה אתרים שנועדו במפורש לשימוש עיקרי בטלפון הנייד. מסכי כניסה, כפתורים, שילוב מדיות חברתיות, מנויי דוא"ל ועוד – היבטים רבים מתוכננים מראש לשימוש במובייל. ובעידן שבו הטלפון הנייד הפך לאיבר מאיברי הגוף, מובן מאליו מדוע דווקא טרנד זה הפך לשיטת עיצוב שגרתית.

טיפוגרפיה ניסיונית (Experimental Typography) – בשם חופש האמנות, יותר ויותר מעצבים נהנים להשתמש בפונטים (גופנים) בעלי זווית אישית, כאלו שעוצבו על ידיהם. פונטים רבים מתרחקים מצורתם המוכרת (Arial, Times New Roman) ועוברים לעיצובים ייחודים יותר. האם הטרנד יחזיק מעמד? ימים יגידו, ובעיקר נוכח תקני הנגישות אשר מופעלים כיום באתרים רבים ומחייבים להשתמש בפונטים נגישים (כן, גם סוג הכתב צריך להיות נגיש לגולשים – אבל זה כבר למאמר אחר...)  

Slide Out Menus - תפריטי Slide Out מאפשרים להציג את התוכן המופיע באתר בקלות וללא הפרעה לחוויית הגלישה. התפריטים לא תופסים 'שטח מסך', ולמעשה הם מופיעים על המסך רק כשהגולש צריך להשתמש בהם. זוהי דרך יעילה, אסתטית ופשוטה למקד את הגולש באלמנטים החשובים באמת – בתוכן, בתמונות וכיו"ב.

דבר אחד ברור:
טרנד עיצובי ש'יתפוס' ויהפוך לדרך חיים בעולם הדיגיטל – ישפיע בצורה משמעותית על אופן הגלישה ועל התנהגות הגולשים. מסיבה זו מנסים מומחי עיצוב להביא את הבשורה הבאה, ומסיבה זו גם השנה הקרבה בצעדי ענק – שנת 2015 – צפויה להביא עמה הפתעות וחידושים רבים.

תגובות