איך מרגיש אתר לא נגיש?

לא רק מכיוון שנחקק חוק ומעכשיו חייבים, לא רק כי אם לא ננגיש את האתר נאבד לקוחות פוטנציאליים רבים, לא רק בגלל הקנס ולא רק בגלל ההזדמנות לשפר את האתר. האם תהיתם פעם איך מרגיש בעל מוגבלות כזה או אחר (ויש בארץ כ-1.6 מיליון אנשים כאלו) כשהוא בא לגלוש באינטרנט? נסו להתמצא ב-Ynet בעיניים עצומות, לצפות ביו-טיוב עם אטמי אוזניים או לנווט באתר שלכם בלי לגעת בעכבר. איך זה לגלוש באתר לא נגיש? קבלו כמה דוגמאות מחיי היום-יום של גולשים בעלי מוגבלויות.

 

על העיוורון
נתחיל בכך שגולשים עיוורים לא משתמשים בעכבר אלא אך ורק במקלדת, מה שכבר מקשה על העניינים. לכן, כדי שיוכלו לעבור בקלות מאזור אחד באתר לאזור אחר, האתר חייב לתמוך תמיכה מלאה בהפעלתו באמצעות מקלדת.

ומה לגבי התוכן? עיוורים, מן הסתם, אינם יכולים לקרוא את הטקסטים בלי להשתמש בתוכנות הקראת טקסט. הבעיה היא שגם התוכנות האלו מוגבלות ונעזרות בקוד שבו נכתב האתר, ולעתים נוצר מצב שהגולש העיוור מקבל טקסט חלקי. תמונות? צילומים? רכיבים גרפיים? אם לא יהיה להם תחליף טקסטואלי, הגולש כבד הראייה יחמיץ זאת לגמרי.

 

מה כבר ביקשתי? לשמוע חדשות?
מה קורה כשלמרות כל העזרים, התוכנות ומקלדות הברייל הגולש עדיין אינו יכול ליהנות ממה שיש לאינטרנט להציע? למשל, כאשר גולש עיוור נכנס לדף הבית שלYnet והתוכנה קוראת המסך מנסה לאתר כותרת - אך הכותרת היא "שווה ציטוט". מה הוא יכול להבין מזה? כל עוד לא תהיה הקפדה על תגיות נכונות ועל תוכן נכון גם בכותרות, חלק ניכר מהטקסט יהיה חסר משמעות עבור הגולש העיוור.

אתגרים נוספים עבור לקויי הראייה, ואף עבור עיוורי צבעים: כאשר טקסט בעל משמעות צבוע בצבע שונה משאר הטקסט, או כאשר מידע חשוב מוצג בטבלה ולקוי הראייה אינו יודע לאן שייך כל תא בטבלה. לכל מגבלה קיימים כיום פתרונות שניתן להטמיע בקוד - אך לשם כך יש צורך בנכונות וכמובן בביצוע דה-פקטו של השינוי הנדרש.

 

סאונד איכותי? לא מובן מאליו
דוגמה ללקות נוספת היא לקות שמיעה. גולשים בעלי לקויות שמיעה שירצו לצפות בסרטון – בין אם מדובר בסרטון תדמית, בין אם בסרטון הדרכה ובין אם בסרטון קליל ומבדר - לא יוכלו ליהנות ממנו אם הוא לא ילֻווה בכתוביות ברורות.

אז מה עושים? מגלים רגישות, מפתחים מודעות, מנסים להיכנס לנעליהם של הגולשים בעלי המוגבלויות, נעזרים במומחי נגישות – וכמובן עומדים בכל דרישות החוק ופועלים להנגשת האתר שלכם!

לאתר הנגישות: http://negishut.tvuna.co.il/

 

תגובות